Питання та відповіді

Маркер «можливі ризики» показує результат роботи 11 алгоритмів. Алгоритм — це в першу чергу інструмент, тому наявність можливих ризиків не може свідчити про порушення публічним службовцем антикорупційного законодавства. Проте виявлений ризик може стати опорою для подальшого дослідження можливого конфлікту інтересів, порушень обмеження подарунків, сумісництва та суміщення посад у чиновника чи інших порушень.

 

База наповнюється автоматично із відкритих джерел у режимі реального часу.

 

Якщо ви володієте достовірною інформацією, яка підтверджує можливий ризик, скористайтеся електронною формою на Порталі, щоби повідомити про факти, що підтверджують порушення.

Ні, виявлений ризик показує лише ознаки можливого порушення. 

Наприклад, алгоритм може показати, що посадовець працює з близькою особою в одному органі. Проте для того, щоби виявити порушення, потрібно буде проаналізувати посадові інструкції обох службовців. Тому лише після проведення детального вивчення документів уповноваженими органами можна буде визначити, чи порушив службовець вимоги Закону України «Про запобігання корупції».

 

 

Кількість можливих ризиків тісно пов’язана з кількістю зв’язків, які має публічний службовець. 

Наприклад, якщо за останні кілька років публічний службовець часто змінював основне місце роботи, кількість ризиків може бути більша ніж у посадовця, який довгий час працює в одному органі. Попри це відсутність можливих ризиків, не означає, що посадовець не може вчинити корупційні правопорушення.

Інструмент містить додатковий автоматичний аналізатор документів. Необхідно обрати регіон, у якому буде проводитись перевірка. Потім до спеціального поля потрібно завантажити документ будь-якого державного органу чи органу місцевого самоврядування, а система перевірить за ключовими словами, чи містить текст вказівки на потенційний конфлікт інтересів.

 

Ігноровані зв’язки — це зв’язки з юридичними особами, які найчастіше зустрічаються в деклараціях публічних службовців, проте не мають прямого стосунку до зв’язків посадовця. 

 

Наприклад, такими юридичними особами можуть бути органи соціального захисту. У багатьох посадовців задекларовані соціальні виплати. За рахунок цього алгоритм автоматично будує зв’язок пов’язаних із закупівлями з органами соціального захисту. Такі ж зв’язки можуть бути побудовані з відкритими акціонерними компаніями, якщо в декларанта є кілька акцій по 5 копійок, які він купив ще на початку 90-х рр. Тому такі юридичні особи були виключені із загального пошуку для оптимізації роботи системи. З переліком усіх юридичних осіб, які були виключені з побудови зв’язків, можна ознайомитись у розділі «Ігноровані зв’язки».

 

Важливо: ігноровані зв’язки застосовуються лише для алгоритму: «Конфлікт інтересів під час здійснення державних закупівель».

 

Це діджитал інструмент, створений для виявлення можливих ризиків у публічних службовців. Тільки окремі ризики після детальної перевірки інформації можуть мати ознаки порушень Закону України «Про запобігання корупції» (конфлікт інтересів, обмеження подарунків, сумісництво та суміщення посад). Головна ціль інструменту — спростити роботу НАЗК та Національної  поліції для виявлення ознак адміністративних правопорушень пов’язаних із корупцією.

 

Дані з відкритих джерел:

  • реєстр декларацій;
  • сайт Центральної виборчої комісії;
  • реєстр національних публічних діячів;
  • бази даних помічників народних депутатів;
  • Prozorro;
  • сайт Національного банку України;
  • державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
  • веб-портал Судова влада України;
  • реєстр арбітражних керуючих;
  • реєстр адвокатів;
  • інші відкриті дані.

Інформацією на Порталі вже користуються працівники НАЗК для виявлення можливих зв’язків у публічних службовців, які можуть свідчити про конфлікт інтересів. Алгоритм може також допомогти суттєво пришвидшити роботу Нацполіції, антикорупційних уповноважених, журналістів-розслідувачів та громадських активістів для пошуку зв’язків між посадовцями та компаніями чи моніторингу ризикових подарунків.