Як користуватися інструментом?

Для того, щоби знайти “можливі ризики” за суб’єктом декларування необхідно:

1. ввести в пошуковій стрічці порталу інформацію про суб’єкта в такому порядку: [прізвище суб’єкта] [ім’я суб’єкта]. Наприклад: Зубенко Іван.

2. продивитися картки суб’єктів, які покаже система та обрати особу, яку ви шукали;

3. проаналізувати вказані в картці можливі ризики (за наявності), декларації подані до Єдиного державного реєстру декларацій (далі — декларації), пов’язані особи та компанії.

Той же алгоритм можна використовувати для пошуку підприємства (компанії). Карта підприємства також містить перелік осіб, компаній пов’язаних із підприємством та тендерів, у яких ця компанія є переможцем, починаючи з 2019 року.

 

Можливі ризики

 

Система містить 11 типів можливих ризиків:

1. конфлікт інтересів під час здійснення закупівель. Алгоритм виявлення тендерів, коли компанія, що пов’язана з публічним службовцем виграє тендер в органі, де він працює;

2. помічником народного депутата є його близька особа. Алгоритм виявлення близьких осіб народних депутатів України, які одночасно призначені на посаду їх помічників;

3. конфлікт інтересів у суддів. Алгоритм виявлення можливого конфлікту інтересів у суддів під час прийняття рішень у справах, у яких фігурують пов’язані з ними особи;

4. спільна робота близьких осіб. Алгоритм виявлення близьких осіб, які працюють в одному органі;

5. конфлікт інтересів у державних виконавців. Алгоритм виявлення зв’язків державних виконавців із боржником або стягувачем;

6. конфлікт інтересів під час здійснення державного нагляду (контролю). Алгоритм виявлення зв’язків службових осіб, які працюють в органах державного нагляду (контролю) з підприємством об’єкта контролю;

7. подарунки. Алгоритм виявлення ризикових подарунків або інших доходів;

8. особи, які є керівниками юридичних осіб. Алгоритм виявлення декларантів, які є керівниками юридичної особи;

9. адвокатська діяльність. Алгоритм виявлення осіб, суб’єктів моніторингу, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, що не зупинене у встановленому законом порядку;

10. арбітражний керуючий. Алгоритм виявлення осіб, суб’єктів моніторингу, які мають свідоцтво про право на заняття діяльністю арбітражних керуючих, що не зупинене у встановленому законом порядку;

11. конфлікт інтересів у депутатів та посадових осіб органів місцевого самоврядування. Алгоритм виявлення збігів пов’язаних із депутатом осіб у документах міської ради. Наразі, система знаходить ризики лише в рішеннях міських рад Києва, Харкова та Одеси. Для виявлення можливих ризиків у рішеннях інших рад можна скористатися ручним пошуком «Перевірити документ» (деталі у відповідному розділі інструкції).

Відфільтрувати ризики можна в розширенні «Меню». Для цього необхідно:

- обрати «Можливі ризики» або натиснути на цифру «Можливих ризиків уже знайшла система»;

- обрати тип можливого ризику. Ви також можете скористатись додатковомими фільтрами: «Регіон», «Тип посади», «Категорія посади», «Відповідальне становище», «Період», «Сортування».

Важливо: кожен тип ризику може мати різні додаткові фільтри. Наприклад, якщо обрати «Конфлікт інтересів під час здійснення державних закупівель» з’являється додатковий фільтр «Кількість зв’язків». У типі ризику «Подарунки» можна вибрати «Тип подарунку». Після чого потрібно натиснути кнопку «Шукати». Далі з’являться картки з «Можливими ризиками». Потім натискаємо кнопку «Докладніше» та ознайомлюємося з деталями ризику.

 

Деталі ризику

 

Кожен можливий ризик прив’язаний до особи та містить посилання на джерело інформації. Наприклад, ризик «Конфлікт інтересів під час здійснення закупівель» містить посилання на тендер ProZorro.

Натиснувши на прізвище декларанта можна перейти до картки особи, де зібрана інформація про можливі ризики (за наявності), декларації, пов’язані з декларантом компанії та особи. Якщо ви хочете переглянути інтерактивну інфографіку зв’язків можливого ризику, натисніть на кнопку «Детальніше», а потім виберіть кнопку «Візуалізація ризику». Зауважте, що ця функція є лише на певних типах ризиків.

 

Перевірка документу

 

Система дозволяє знаходити можливі ризики в депутатів та посадових осіб органів місцевого самоврядування. Алгоритм виявляє збіги пов’язаних із депутатом компаній завдяки порівнянню документів міської ради з базою Порталу прихованих інтересів.

Для того, щоби провести перевірку потрібно обрати регіон, у якому буде проводитись перевірка, завантажити документ (проект рішення, рішення ради, комісії тощо) у машинозчитувальному форматі (.txt,.pdf,.doc,.docx,.odt) та натиснути кнопку «Завантажити та перевірити».

 

Опис ризиків

 

1. Конфлікт інтересів під час здійснення закупівель

Алгоритм виявляє публічні закупівлі, за результатами проведення яких укладається угода з компанією, що має зв’язок із працівником замовника товарів/робіт/послуг.

Для констатації порушення особою вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів потрібно 

  • встановити, що суб’єкт моніторингу в силу наявних у нього повноважень приймав участь у відборі постачальників товарів/робіт/послуг, а також уклав від імені замовника відповідні договори з юридичними особами, засновником/керівником/кінцевим бенефіціарним власником яких є сам суб’єкт, члени його сім’ї, або інші особи, які пов’язані із суб’єктом моніторингу позаслужбовими стосунками.

Такі дії суб’єкта моніторингу можуть містити ознаки вчинення ним адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, відповідальність за які передбачена ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Користувач може самостійно встановити, хто від імені замовника підписував договір із пов’язаною компанією, переглянувши опублікований договір у електронній системі публічних закупівель Prozorro.

Проте портал «Приховані інтереси» не завжди дає змогу отримати інформацію про займану посаду суб’єкта моніторингу на момент укладання договорів, а також об’єм його повноважень. У випадку відсутності такої інформації у відкритих джерелах слід здійснити запити до юридичної особи-замовника товарів/робіт/послуг.

 

2. Помічником народного депутата є його близька особа

Алгоритм виявляє близьких осіб народних депутатів України, призначених на посаду їх помічників.

Призначення на посаду помічника народного депутата України його близької особи за оплачуваним трудовим договором може містити ознаки вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією відповідальність за яке передбачена ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Користувач може самостійно встановити чи робота помічника народного депутата є оплачуваною, переглянувши офіційну інформацію на вебсайті Верховної Ради України.

 

3. Конфлікт інтересів у суддів

Завдяки алгоритму можна виявити чи можливий конфлікт інтересів у суддів під час прийняття рішень у справах, у яких фігурують пов’язані з ними юридичні особи.

Для констатації порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів необхідно 

  • встановити факт розгляду суддею справи, учасником якої є юридична особа, засновником/керівником/кінцевим бенефіціарним власником якої є сам суддя, члени його сім’ї або інші особи, пов’язані із суддею позаслужбовими стосунками.

Важливо: не кожен зв’язок судді з юридичною особою є джерелом приватного інтересу, як обов’язкової складової конфлікту інтересів. Кожна ситуація підлягає детальному аналізу, під час якого необхідно досліджувати характер зв’язку з юридичною особою, її засновниками, керівниками, кінцевими бенефіціарними власниками та чи може такий зв’язок бути джерелом приватного інтересу судді під час прийняття рішення у відповідній справі.

Метою такого аналізу є встановлення факту прийняття суддею рішень на користь свого приватного інтересу. Такі дії судді можуть містити ознаки вчинення ним адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, відповідальність за які передбачена ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

4. Спільна робота близьких осіб

Алгоритм виявляє близьких осіб, які працюють в одному органі, що допоможе визначити, чи перебувають вони у відносинах прямого підпорядкування.

Для констатації порушення такими особами вимог та обмежень, передбачених ст. ст. 27, 28 Закону України «Про запобігання корупції», необхідно 

  • виявити ситуацію, коли суб’єкт моніторингу, займаючи керівну посаду, приймає рішення стосовно члена його сім’ї, вказаного в декларації, що працює в прямому підпорядкуванні такого суб’єкта моніторингу.

Важливо: визначити, чи були порушені вимоги та обмеження передбачені ст. ст. 27, 28 Закону України «Про запобігання корупції», можна лише після аналізу документів, які визначають: 

  • структуру державного органу, у якому працюють суб’єкт моніторингу та член його сім’ї, 
  • повноваження суб’єкта моніторингу та його члена сім’ї, а також рішень, прийнятих суб’єктом моніторингу щодо члена своєї сім’ї.

 

5. Конфлікт інтересів у державних виконавців

Алгоритм має на меті виявляти конфлікт інтересів у державних виконавців під час здійснення ними примусового виконання судових рішень і рішень інших органів.

Для констатації порушення державним виконавцем, якого виявила система, вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів під час примусового виконання ними судових рішень та рішень інших органів необхідно 

  • встановити факт реалізації таким державним виконавцем службових повноважень у виконавчому провадженні, де боржником/стягувачем є юридична особа засновником/керівником/кінцевим бенефіціарним власником якої є сам державний виконавець, члени його сім’ї, або інші особи, пов’язані із державним виконавцем позаслужбовими стосунками.

Важливо: не будь-який зв’язок державного виконавця з юридичною особою є джерелом приватного інтересу, як обов’язкової складової конфлікту інтересів. Кожна ситуація підлягає детальному аналізу, під час якого необхідно досліджувати характер такого зв’язку з юридичною особою, її засновниками, керівниками, кінцевими бенефіціарними власниками та чи може такий зв’язок бути джерелом приватного інтересу державного виконавця під час прийняття ним рішення у відповідній виконавчому провадженні.

Метою такого аналізу є встановлення факту прийняття державним виконавцем рішень на користь свого приватного інтересу. Такі дії державного виконавця можуть містити ознаки вчинення ним адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, відповідальність за які передбачена ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

6. Конфлікт інтересів під час здійснення державного нагляду (контролю)

Алгоритм виявляє зв’язки службових осіб, які працюють в органах державного нагляду (контролю) із суб’єктами підприємницької діяльності (об’єктами контролю).

Для констатації порушення суб’єктом моніторингу, що працює в органі державного нагляду (контролю), вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів під час здійснення державного нагляду необхідно 

  • встановити факт реалізації таким суб’єктом службових повноважень із нагляду (контролю) відносно юридичних осіб  - суб’єктів підприємницької діяльності, засновником/керівником/кінцевим бенефіціарним власником яких є сам суб’єкт моніторингу, члени його сім’ї, або інші особи, пов’язані із суб’єктом позаслужбовими стосунками.

Важливо: не будь-який зв’язок суб’єкта моніторингу з юридичною особою є джерелом приватного інтересу, як обов’язкової складової конфлікту інтересів. Кожна ситуація підлягає детальному аналізу під час якого необхідно досліджувати характер такого зв’язку з юридичною особою, її засновниками, керівниками, кінцевими бенефіціарними власниками та чи може такий зв’язок бути джерелом приватного інтересу суб’єкта моніторингу під час здійснення повноважень нагляду (контролю).

Метою такого аналізу є встановлення факту прийняття суб’єктом моніторингу рішень на користь свого приватного інтересу. Такі дії суб’єкта моніторингу можуть містити ознаки вчинення ним адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, відповідальність за які передбачена ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Користувач може самостійно переглянути інформацію стосовно проведеного заходу державного нагляду (контролю), перейшовши за посиланням на веб сайт «Інспекційний портал» та встановити інформацію з приводу того хто з посадових осіб органу державного нагляду (контролю) був уповноважений на здійснення таких заходів.

 

7. Подарунки

Алгоритм може виявляти інформацію про ризикові подарунки отримані суб’єктом моніторингу.

Методика виявлення порушень суб’єктами моніторингу обмежень щодо одержання подарунків розроблена на базі Методичних рекомендацій від 02.04.2021 № 5 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції.

 

8. Особи, які є керівниками юридичних осіб.

Алгоритм дає змогу виявляти суб’єктів декларування, які значаться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівниками суб’єктів підприємницької діяльності.

Для констатації порушення необхідно 

  • встановити, чи дійсно суб’єкти моніторингу, яких виявила система, є керівниками суб’єктів підприємницької діяльності, оскільки алгоритм працює на основі відкритих даних через співставлення прізвища, імені та по батькові суб’єкта декларування певної посади, з інформацією, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань без використання персональних даних таких суб’єктів.

Користувач може додатково перевірити інформацію, виявлену системою «Приховані інтереси», за допомогою сервісів відкритих даних «Опендатабот», «Clarity Project»; «YouControl».

 

9. Адвокатська діяльність.

Алгоритм дає змогу виявляти осіб, суб'єктів моніторингу, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, що не зупинене у встановленому законом порядку. 

Для констатації порушення необхідно встановити

  • чи дійсно суб’єкти моніторингу, яких виявила система, мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, перевірити що не зупинене у встановленому законом порядку, та чи здійснюють такі особи адвокатську діяльність (представляють інтереси інших осіб тощо).

Алгоритм працює на основі відкритих даних через співставлення прізвища, імені, по батькові суб’єкта декларування певної посади, з інформацією, що міститься в Єдиному реєстрі адвокатів України без використання персональних даних таких суб’єктів для більш точного пошуку та уникнення збігів.

 

10. Арбітражний керуючий

Алгоритм виявляє декларантів, які мають свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, що не зупинене у встановленому законом порядку.

Для констатації порушення необхідно встановити 

  •  чи дійсно суб’єкти моніторингу, яких виявила система, мають свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого та чи здійснюють такі особи діяльність арбітражних керуючих.

Слід зазначити, що алгоритм працює на основі відкритих даних через співставлення прізвища, імені, по батькові суб’єкта декларування певної посади, з інформацією, що міститься в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих.

 

11. Конфлікт інтересів у депутатів та посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Алгоритм знаходить збіг назв пов’язаних з депутатами компаній з текстом у рішеннях міських рад. Наразі, система знаходить ризики лише в рішеннях міських рад Києва, Харкова та Одеси.

Для констатації порушення особою вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів потрібно

 

Для констатації порушення необхідно встановити 

  •  перевірити, чи дійсно алгоритм знайшов збіг юридичної особи пов'язаної з суб'єктом моніторингу, а не з словом у тексті рішення;
  • встановити, чи суб'єкт моніторингу в силу наявних у нього повноважень брав участь у голосуванні на користь юридичної особи пов'язаної з суб'єктом моніторингу;
  • встановити, чи у суб'єкта моніторингу наявний приватний інтерес у цьому рішенні.