ПОШУК

Під куполом: приховані інтереси Верховної Ради. ІНФОГРАФІКА

Опубліковано: середа, 30 травня, 15:50

Які бізнес-інтереси переслідують народні депутати, скільки компаній пов'язано з ними та їх близькими, скільки мільярдів отримали фірми з депутатських декларацій на публічних закупівлях, та яка частка цих закупівель була розіграна без жодної конкуренції? Ці та інші факти прихованих бізнес-інтересів народних депутатів України дослідила команда Антикорупційного штабу у межах ініціативи “Приховані Інтереси”.

Презентація результатів дослідження бізнес-інтересів народних депутатів відбулась 30 травня та показала масштаби взаємопроникнення бізнесу і політики в Україні. Так, за даними Антикорупційного штабу з 423 нардепами та їх родинами пов'язано 2423 юридичні особи. Тобто в середньому кожна депутатська родина пов'язана з майже 6 компаніями. У порівнянні з депутатами міських рад, цей показник більше в 1,5-2 рази.

На думку експертів ГО “Антикорупційний штаб” депутати можуть інвестувати у вибори, щоб після обрання з лихвою відбити витрачені гроші і заробити в рази більше. Один із способів такого заробітку з державного і місцевих бюджетів – перемоги на публічних закупівлях. Так, за останній рік фірми, які фігурують в депутатських деклараціях, виграли 12,5 тисяч тендерів на загальну суму понад 4 мільярди гривень. Найбільше з них виграно в Київській області - 1,3 млрд, Донецькій - 513 млн, Закарпатській - 448 млн, а також Харківській та Львівській - по 296 млн у кожній.

“Переважна більшість тендерів розігруються без жодної конкуренції. Саме у такий спосіб торік фірми, які фігурують в депутатських деклараціях, отримали 2,8 млрд гривень, а це становить 94% від кількості тендендерів або дві третини в грошовому еквіваленті від сукупного “тендерного заробітку” депутатських компаній. Ми впевнені, що ці дані повинні зацікавити правоохоронні органи України, зокрема НАБУ та ГПУ,” - заявила Голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Галина Янченко.

Цікаво, що три чверті цих закупівель виграють фірми, які фігурують в депутатських деклараціях екс-регіоналів: 49% - депутати групи “Воля народу”, 27% - представники фракції “Опозиційний блок”. Ще 15% - від фракції “Блок Петра Порошенка”. Серед топ-5 нардепів, фірми з декларацій яких виграли найбільше тендерів: Степан Івахів - 1,6 млрд, Олексій Білий, В'ячеслав Бугуслаєв та Юлія Льовочкіна близько 450 млн кожен, 274 млн заробили Олександра Гереги.

На перемогах у публічних закупівлях відзначились і дружини народних обранців. Так, у другому десятку найбільш “успішних” депутатських родин, в шести випадках державні підряди отримували компанії депутатських дружин, зокрема йдеться про другі половинки Володимира Шкварилюка, Максима Микитася, Миколи Люшняка та Володимира Мельниченка.

Варто зазначити, що в дослідженні йдеться не про прямі заробітки депутатів, а про суми тендерів, виграних компаніями, які депутати вказали у своїх деклараціях. Дані суми можуть не бути безпосереднім заробітком самих народних депутатів. Також частка власності депутатів у компаніях, зокрема акціонерних, може бути частковою.

Надіслати інформацію

Якщо у вас є інформація про конфлікт інтересів депутата або чиновника, або пов’язані з ним компанії чи особи, будь ласка, повідомте нас: