ПОШУК

Методологія і результати дослідження "Приховані інтереси Верховної Ради"

Опубліковано: пʼятниця, 15 червня, 12:33

Про формування методології для дослідження "Приховані інтереси Верховної Ради" та його результати.

30 травня "Антикорупційний штаб" оприлюднив дослідження щодо тендерних перемог компаній, які пов'язані з народними депутатами. Так, у рамках дослідження було зібрано перелік з 2423 компаній, зв'язок з якими вдалось встановити через інформацію, подану в їх деклараціях та державних реєстрах. Пізніше, ці компанії було проаналізовано на предмет перемог у тендерах на платформі Прозорро за попередній рік.

Методологія

Враховуючи, що окремі депутати та їх родичі володіють лише частиною компаній, аналітики "Антикорупційного штабу" поглибили методологію і розбили увесь масив депутатів на 3 типи зв'язків з компаніями.

Так, до першої групи увійшли компанії, в яких народні депутати або їх близькі є бенефіціарними власниками та власниками істотної участі. Таким чином, в цю групу були зараховані компанії, в яких їхня частка власності становить більше 10%.

Другу групу складають компанії, де депутати разом з родинами володіють часткою менше 10% або є міноритарними акціонерами.

В третій групі - компанії, в яких депутати або ж члени їх родини не мають власності, втім отримують від них дохід, заробітну плату, гонорари, певні блага тощо або мають інший тип пов'язаності.

Відомості, які містяться в базі, були зібрані виключно з відкритих джерел: офіційного веб-сайту Верховної Ради України, Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України, офіційного порталу «ProZorro», а також інших відкритих джерел.

Компанії, що складають основу дослідження, є виключно компаніями, які вигравали в публічних закупівлях та фігурують в депутатських деклараціях.

Результати

До першої групи потрапила 91 компанія, істотною часткою яких володіють 48 народних обранців або члени їх родини. Такі компанії за попередній рік перемагали на публічних закупівлях на загальну суму в 2,6 млрд гривень. Компанії 27 депутатів з цієї групи за попередній рік вигравали тендерів на 1 млн гривень і більше.

У трійці лідерів цієї групи Степан Івахів з його компаніями “Вог Рітейл”, “Вог Трейд” та “Нафтотрейд Ресурс” (загалом 1,6 млрд грн), Юлія Льовочкіна із “Закарпаттяобленерго” (433 млн грн) та Олександр Герега з компаніями “Епіцентр” та “Нова Лінія” (274 млн грн), більша частка перемог яких складається з відносно невеликих допорогових закупівель.

Перелік компаній другої групи найбільш специфічний, адже сюди серед іншого увійшли фірми, мізерні частки акцій яких дістались деяким нардепам ще в часи масової приватизації державних підприємств в 90-х. Сюди, до прикладу, були віднесені такі депутати, як Вiктoрiя Птaшник, що має 0,002% акцій ВАТ “Меридіан” або ж Дмитро Андрієвський, який володіє лише 0,0009% акцій ПрАТ “АК “Київводоканал”. Найбільш імовірно, нардепи з цієї групи не мають можливості контролювати дії та впливати на рішення, які приймає керівництво даних компаній.

Третя група складається з компаній, де депутати або ж їх близькі отримували заробітну плату, винагороди та інші типи доходу і благ. Зв'язок компаній третьої групи із депутатами потребує ретельного вивчення, оскільки в цю вибірку потрапили як компанії, в яких депутатські родичі отримують мільйонні доходи, так і компанії, де близькі депутатів працюють на відносно рядових посадах та не впливають на господарську діяльність таких компаній.

Також було прийнято рішення про виключення з дослідження Михайла Побочіх, який набув депутатських повноважень у березні 2018 року. Оскільки під час дослідження аналізувалась участь компаній у публічних закупівлях 2017 року, коли Побочіх не мав депутатських повноважень.

Варто зазначити, що в дослідженні йдеться не про прямі заробітки депутатів, а про суми тендерів, виграних компаніями, які депутати вказали у своїх деклараціях. Дані суми можуть не бути безпосереднім заробітком самих народних депутатів.

Надіслати інформацію

Якщо у вас є інформація про конфлікт інтересів депутата або чиновника, або пов’язані з ним компанії чи особи, будь ласка, повідомте нас: