ПОШУК

Бути чи не бути: огляд конфліктів інтересів у Полтавській міській раді

Опубліковано: пʼятниця, 29 березня, 12:32

В рамках конкурсу антикорупційних розслідувань "Приховані Інтереси" Антикорупційний Штаб отримав матеріал від представника полтавської громадської організації "Полтавська платформа" про конфлікт інтересів у Полтавській міській раді.

Упродовж січня-грудня 2018 року Полтавська міська рада провела дев’ять пленарних засідань сесій. І лише ухвалюючи рішення на двох з них, де звільняли мера і його заступників, у жодного з депутатів не виникало конфлікту між своїми приватними і представницькими інтересами. Про зиск, який отримали обранці за рік роботи ради, далі в матеріалі.

Конфліктом інтересів в Полтавській міськраді нікого не здивуєш, лише за рік під час ухвалення рішень депутати заявили про 27 випадків наявності «особливого ставлення» до ухваленого рішення. Виникає така кількість конфліктних питань переважно через те, що більшість представників корпусу або займаються підприємницькою діяльністю в Полтаві, або керують місцевими фірмами чи закладами. Тому питання з професійної сфери депутатів нерідко вирішуються на сесійних засіданнях міськради. Розглянемо конфлікти інтересів пофракційно.

Найбільше конфліктних питань в порядку денному сесій – 8 випадків – випало на фракцію БПП «Солідарність», зокрема, на її очільника, екс-мера Полтави Андрія Матковського. За дев’ять пленарних засідань депутат 6 разів заявляв про наявність конфлікту інтересів та власну «неучасть в підготовці, розгляді та голосуванні» за ці проекти рішень.

З шести питань, чотири стосувалися земельних ділянок, які орендує в міста дружина депутата Вікторія Матковська. Так, за даними інтерактивного інструменту «Приховані інтереси», міська рада в лютому, травні та листопаді 2018 року дозволила розробити проект розподілу території, затвердила межі та продовжила підприємиці на 5 років термін дії оренди земельної ділянки по вул. Миру, 9. Як пояснив на сесії Андрій Матковський, на землі, яку дружина орендує близько 10 років, розміщена нежитлова будівля:

«Раніше цей об’єкт був оформлений, в тому числі земельна ділянка, на правах оренди, в частці разом з іншими власниками цієї будівлі. Всі власники вирішили оформити свою нерухомість і перевести в одиницю. Перевели. І після цього вирішили загальну земельну ділянку пропорційно закріпити за власниками цих одиниць. Там десь 100 з чимось квадратних метрів».

Ще в одному питанні (на жовтневій сесії), де вбачався конфлікт інтересів, міськрада мала справу вже з фірмою Вікторії Матковської – ПП «Полтава капітал буд». За одним із пунктів рішення «Про розроблення документації із землеустрою», підприємству дозволили передати в суборенду частину земельної ділянки по вул. Європейська, 187а. За цією адресою «Полтава капітал буд» орендує землю площею 0,3 га, на території якої розміщений заклад швидкого харчування «McDonald’s».

За іншим пунктом цього рішення передбачено розширити межі ділянки (з 0,1520 га до 0,2282 га), яку теж орендує ПП «Полтава капітал буд». Ділянка знаходиться по вул. Олеся Гончара, 19а, зараз на ній розміщене торгово-офісне приміщення, для експлуатації та обслуговування якого й змінюють межі ділянки. Згідно з даними ІВ «Полтавщина», саме в цій будівлі у вересні 2017 року правоохоронці проводили обшуки за справою розкрадання бюджетних коштів посадовцями міськради.

Інше рішення, яке щороку викликає не лише конфлікт інтересів Андрія Матковського, а й суперечки серед депутатського корпусу – затвердження Програми висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування. Адже щороку на виконання Програми з міського бюджету виділяють гроші телеканалу «ІРТ-Полтава», який належить дружині депутата Вікторії Матковській. Так, у 2019 році за послуги з висвітлення діяльності «ІРТ-Полтава» заплановано заплатити 149 тисяч гривень.

У 2018 році за аналогічною програмою каналу, згідно з даними порталу «007», виконавчий комітет Полтавської міськради виплатив 101 тисячу гривень. Окрім цього, послуги з висвітлення діяльності в «ІРТ-Полтава» замовляють й управління виконавчого комітету, упродовж 2018 року вони перерахували каналу 540 тисяч гривень.

Єдине «конфліктне» рішення, в якому фігурує сам Андрій Матковський – затвердження договорів про пайову участь в розвитку інфраструктури міста, який виконавчий комітет уклав з депутатом як з фізичною особою-підприємцем.

З «команди Матковського» упродовж року ще двоє депутатів стикалися з конфліктом інтересів під час ухвалення рішень. Так, Майя Матвеєва на лютневій сесії заявила про неучасть в голосуванні за затвердження розпоряджень міського голови. В суперечливому проекті рішення Міжнародній дитячій школі «Юний європеєць», співвласницею і директоркою якої є Майя Матвеєва, продовжували на рік дію договору оренди приміщення.

А під час ухвалення змін до програми соцзахисту «Турбота» на сесії в листопаді зачитували заяву про конфлікт інтересів Володимира Печериці (сам обранець не був присутнім). За рішенням тепер вже екс-депутату з бюджету виділили 30 тисяч гривень матеріальної допомоги.

На другому місці за кількістю заяв щодо конфлікту інтересів фракція ВО «Батьківщина» – 6 випадків. Найбільше конфліктних питань серед «батьківщинівців» в Андрія Соколова. За рік роботи ради депутат повідомляв про конфлікт інтересів під час голосування за три проекти рішення на сесіях в лютому, липні та грудні. Усі вони стосувалися затвердження розпоряджень міського голови, і в усіх йшлося про один і той же об’єкт – пам’ятку архітектури Просвітницький будинок імені Гоголя (кінотеатр «Колос»). Цей будинок кілька років орендує ГО «Розвиток українського міста», співзасновником якої є Андрій Соколов.

За одним із розпоряджень, згідно з «Прихованими інтересами», громадській організації дозволяли передати в суборенду 71,8 м2 приміщення для розміщення кафе ТОВ «Шарлот» (заклад «The Cheesecake»). За іншим – передати ФОП Кременчук Н.А. в суборенду 222,3 м2 під буфет для кінотеатру та 819,8 м2 для ФОП Вергелес Т.А. під сам кінотеатр. Ще двома конфліктними для Андрія Соколова рішеннями міська рада змінила суборендарів приміщення, дозволивши ФОП Кужіль С.Б. розмістити буфет кінотеатру та ТОВ «Бенедиктов» розташувати кафе.

Крім Андрія Соколова, серед фракційців про конфлікт інтересів двічі заявляв Дмитро Петров. Під час сесії в лютому одним рішенням депутату як ФОПу продовжили на рік дію договору оренди 10,2 м2 приміщення по вул. Грабчака, 2 під побутові послуги, іншим – на рік продовжити термін розміщення торговельного кіоску площею 12 м2 по вул. Європейська, 104.

Ще один конфлікт інтересів в скарбничку фракції «Батьківщина» приніс її очільник Олег Бєлоножко. У лютому на сесію винесли питання щодо розроблення документації із землеустрою. Одним із пунктів рада дозволяла внесення змін до проекту землеустрою ділянки по вул. Володимира Козака, 8/1, яку близько 4 років орендує син депутата Віталій Бєлоножко. Після ухвалення рішення вже у серпні 2018 року журналісти ІВ «Полтавщина» з’ясували, що на цьому місці заплановано відкрити громадську приймальню Юлії Тимошенко.

На третьому місці за кількістю конфліктних питань фракція «СДП». Усі 5 заяв про конфлікт інтересів припадають на нинішнього секретаря міськради, виконувача обов’язків міського голови Олександра Шамоту. Про конфлікт інтересів Олександр Шамота заявив у вересні перед голосуванням щодо присвоєння собі 5 рангу посадової особи й 50-відсоткової надбавки «за виконання особливо важливої роботи». Також, секретар зачитував заяву в жовтні, листопаді й грудні перед голосуванням за проекти «Про умови оплати праці», в яких визначався розмір його щомісячної премії (50% зарплати) та преміальних заступникам мера.

Крім цього, в листопаді секретар міськради заявляв про конфлікт інтересів під час затвердження рішень виконавчого комітету. Як пояснив Олександр Шамота, конфлікт стосується рішення комітету від 21.11.2018 р. щодо організації харчування школярів:

«У моєї сестри, яка за прізвищем теж Шамота, є дитина. Вона мати-одиначка і, відповідно, дитина має право на безкоштовне харчування».

Далі йде фракція «Совість України», хоч її представники й пропустили 6 із 9-ти пленарних засідань сесії, все ж мають в запасі 4 заяви про конфлікт інтересів. Дві з них на рахунку голови фракції Григорія Сахна. На травневій сесії рада укладала договір оренди приміщення з фірмою депутата ПП «Центр». Згідно з рішенням, в будинку по вул. Героїв Сталінграду, 30 підприємство має право до 31 грудня 2019 року розміщати майстерню з ремонту електропобутової техніки. Іншим рішенням частину цієї ж будівлі вирішили внести до переліку комунальних об’єктів, які підлягають приватизації. Право викупу приміщення міськрада віддала фірмі Григорія Сахна – ПП «Центр». Тому депутат перед голосуванням за це питання теж заявив про наявність конфлікту інтересів.

В колеги по фракції Ліліани Бєлашової теж конфліктні питання стосуються комунальної власності. Так, під час сесії в липні депутатка двічі заявила про наявність конфлікту приватних і представницьких інтересів. У першому випадку міська рада передавала ТОВ «Актуалбуд» – фірмі Ліліани Бєлашової – в оренду на 5 років земельну ділянку по вул. Івана Мазепи 45б. В другому – виконавчий комітет міськради укладав з ТОВ «Актуалбуд» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури.

На п’ятому місці з двома заявами фракція «Рідне місто». Упродовж року про конфлікт інтересів заявляла лише її очільниця Світлана Нестуля. В обох випадках конфлікт стосувався виділення з міського бюджету коштів на реалізацію соцпроекту «Університет третього віку», яким керує депутатка. Так, під час сесії в травні через програму соцзахисту «Турбота» було виділено 420 тисяч гривень БО «Світло надії». Ці кошти передбачені на надання освітніх послуг студентам Університету третього віку. Ще 640 тисяч 420 гривень на аналогічні послуги для проекту було закладено рішенням ради під час грудневої сесії.

З «Турботою» пов'язаний і конфлікт інтересів депутата від ВО «Свобода» Вадима Ямщикова. У видатках програми на 2019 рік закладено 199 тисяч 900 гривень фінансової підтримки Громадській спілці «Координаційна Рада громадських організацій учасників АТО». Її співзасновницею є ГО «Асоціація ветеранів та учасників АТО», якою керує Вадим Ямщиков.

Представники Об’єднання «Самопоміч», як і «свободівці», за рік один раз оголошували заяву про конфлікт інтересів. Під час сесії в лютому депутат-новобранець Сергій Бутко повідомив, що не братиме участі в голосуванні за проект рішення, що стосувався передачі в користування земельних ділянок. Оскільки рада передавала ТОВ «Полтаваавтотранс», директором якого є депутат, на 5 років в оренду землю під автостанцією «Полтава-4» на площі Слави, 5.

Зазначимо, за чинним законодавством, вище перераховані ситуації в Полтавській міськраді є прикладами «нешкідливого» потенційного конфлікту інтересів. Адже депутати, маючи приватний інтерес в сфері представницьких повноважень, публічно заявляли про існуючий конфлікт та не брали участь в голосуванні за такі питання.

Каріна Тютюнник
ГО «Полтавська Платформа»

Надіслати інформацію

Якщо у вас є інформація про конфлікт інтересів депутата або чиновника, або пов’язані з ним компанії чи особи, будь ласка, повідомте нас: