ПОШУК

126 компаній, якими володіють полтавські депутати (ІНФОГРАФІКА)

Опубліковано: четвер, 17 січня, 12:35

​На минулому тижні Антикорупційний штаб завітав у м. Полтава з презентацією інтерактивного інструменту “Приховані інтереси” та провів серією тренінгів щодо конфлікту інтересів в місцевих органах влади.

На минулому тижні Антикорупційний штаб завітав у м. Полтава з презентацією інтерактивного інструменту “Приховані інтереси” та провів серією тренінгів щодо конфлікту інтересів в місцевих органах влади. Полтавська громада отримала дієвий механізм для виявлення зловживань владою місцевими депутатами і чиновниками.

В Україні розповсюджені випадки, коли особиста зацікавленість чиновників і депутатів впливає на прийняті ними рішення, і як наслідок, приносить шкоду інтересам суспільства. Замість дитячих майданчиків з’являються торгові точки, на місці рекреаційних зон виростають багатоповерхівки. Причина тому – порушення депутатами і чиновниками антикорупційного законодавства в частині конфлікту інтересів.

Конфлікт інтересів – одне з найскладніших корупційних явищ, яке наявне у всіх країнах світу. І хоча повністю викорінити його неможливо, але суттєво зменшити рівень зловживань та знайти оптимальне співвідношення між приватними і публічними інтересами цілком реально. В цьому процесі особливу роль відіграють громадяни і журналісти, які надають відомості правоохоронним органам і судам.

«Ми вважаємо, що громадський контроль є важливою передумовою зменшення корупції в Україні. Тому створюємо інструменти, які допоможуть будь-якому громадянину легко зробити свій внесок в протидію корупції. Наприклад, за допомогою «Прихованих інтересів» ви швидко відфільтруєте усі депутатські фірми з будь-якого документу. Тож можете розпізнати які пов’язані з політиками компанії отримують земельні ділянки, комунальну власність або перемагають в численних закупівлях, завантажуючи на сайт звіти про публічні закупівлі або рішення міськради», - розповіла Галина Янченко, голова правління ГО "Антикорупційний штаб", і наголосила на тому, що інструмент “Приховані інтереси” робить неможливим приховати конфлікт інтересів та займатись лобіюванням бізнес-інтересів.

Наприклад, провівши лише поверхневий аналіз експерти Антикорупційного штабу виявили, що в Полтавській міськраді 55% депутатів комісії з питань містобудування та транспорту причетні до пов'язаного з цим бізнесу, тож вони мають потенційний конфлікт інтересів. В соціальній комісії, яка в тому числі займається охороною здоров’я та освітою, половина депутатів пов'язані з фірмами, які працюють в суміжних з роботою комісії структурах.

Унікальні функції «Прихованих інтересів» дозволяють всім бажаючим виявляти та запобігати конфлікту інтересів в органах місцевої влади, і таким чином, контролювати розподілення ресурсів громади.

Під час тренінгу, який організував Антикорупційний штаб журналісти, громадські та політичні діячі змогли більш глибоко зануритись в питання конфлікту інтересів і опанувати функціонал «Прихованих інтересів».

Для полтавської громади аналітики Антикорупційного Штабу разом з місцевим партнером «Полтавською Платформою» та за підтримки Інституту висвітлення війни та миру створили базу фірм, пов’язаних з топ-політиками Полтави та їх родичами. Всього 47 фігурантів, на яких припадає 126 юридичних осіб: громадські організації, благодійні фонди та комерційні фірми. Через інструмент «Приховані інструменти» користувачі отримують доступ до цієї бази.

Передбачені різні форми взаємодії від пошуку до аналізу документів. Учасників тренінгу найбільше зацікавила функція “автоматичний аналізатор”. За її допомоги протягом кількох секунд знаходяться збіги між базою даних та змістом документа, що користувач завантажує на сайт. «Після завантаження будь-якого машиностчитувального тексту, наприклад, порядку денного, стенограми, результатів закупівель тощо, на сайт за декілька секунд ви отримаєте повний перелік компаній депутатів і чиновників, які згадуються у вашому документі», - пояснив Сергій Миткалик, виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб». Так, двісті сторінок стенограми будуть проаналізовані за 5 секунд, і все, що залишається – переглянути в якому контексті згадувалась та чи інша компанія в завантаженому документі.

В середньому полтавські депутати і чиновники володіють більше як двома компаніями на кожного. Найпопулярнішими напрямками комерційної діяльності серед фірм, що пов’язані з полтавськими можновладцями, є будівництво та нерухомість (23 компанії), торгівля (20) та компанії аграрного сектору (10).

На завершення свого візиту в місто Антикорупційний штаб анонсував конкурс антикорупційних розслідувань в Полтавській області. Кожен бажаючий може надати ідею розслідування з використанням інструменту «Приховані інтереси». Після відбори автори найкращих ідеї будуть готувати матеріал, який буде оцінюватись конкурсною комісією. Переможці отримають грошові винагороди. «Так наша організація мотивує громадський актив до дій щодо запобігання порушень антикорупційного законодавства», - заявила Галина Янченко.

Надіслати інформацію

Якщо у вас є інформація про конфлікт інтересів депутата або чиновника, або пов’язані з ним компанії чи особи, будь ласка, повідомте нас: